Máte „penzijko“ a využíváte na maximum státní příspěvek na penzijní připojištění? Výše takového příspěvku se totiž dost liší, a má to pak významný vliv na výsledek vašeho spoření na penzi. Aktuálně už se místo penzijního připojištění používá nová, výhodnější verze, kterou je doplňkové penzijní spoření s možností vyššího výnosu. Je to praktická změna, protože díky tomu máte více možností a můžete si také zvolit způsob zhodnocování úspor, neplatíte žádné vstupní poplatky a sjednání je zdarma.
Pokud ještě nevyužíváte spoření na důchod se státním příspěvkem, můžete si ho zařídit kliknutím na toto tlačítko nebo mi napište přes formulář pod článkem.
Víte vlastně, jaký je teď, v roce 2022 státní příspěvek na penzijní připojištění a kolik můžete získat? Výše příspěvku je závislá na tom, kolik si odkládáte. Jestli si posíláte jen 300 Kč měsíčně, tak toho k důchodu moc nenašetříte, a státní příspěvek je pouhých 90 Kč, takže si ani moc nepomůžete. A ruku na srdce, opravdu máte každý měsíc jen 300 Kč na to, abyste si zajistili klidnější důchod?
Jako bonus pro ty z vás, kteří si odkládáte ještě víc, než 1.000 Kč/měsíčně, jsou zde daňové odpisy, takže další bonus. Když potom sečteme vlastní vložené peníze, k nim přidáme státní příspěvek a u některých z vás máte možnost získat příspěvek zaměstnavatele a přidáme bezpečné zhodnocování, tak získáte postupně opravdu dost peněz na to, abyste v důchodu nebyly závislí jen na státu. Pomocí nižších vkladů toho bohužel nedocílíte. A že se důchodu nedožijete? S opravdu velkou pravděpodobností dožijete, a budete v něm i dlouho žít. Podle poslední statistiky to bývá kolem 17 – 22 let.
Jaký je vlastně státní příspěvek na penzijní připojištění 2022 / doplňkové penzijní spoření?
Státní příspěvek na penzijní připojištění tabulka:
MĚSÍČNÍ SPOŘENÍ | PŘÍSPĚVEK STÁTU |
---|---|
do 299 Kč / měsíc
|
0 Kč / měsíc
|
300 Kč / měsíc
|
90 Kč / měsíc
|
500 Kč / měsíc
|
130 Kč / měsíc
|
700 Kč / měsíc
|
170 Kč / měsíc
|
900 Kč / měsíc
|
210 Kč / měsíc
|
1.000 Kč / měsíc
|
230 Kč / měsíc
|
Co to je doplňkové penzijní spoření?
Každý z nás ví, že spoléhat se v důchodu jen na stát je nesmysl, a proto je doplňkové penzijní spoření součástí hospodaření každého, kdo myslí dopředu, a chce k tomu využít nejen státní příspěvek na penzijní připojištění, ale také příspěvek od státu, který lze v některých firmách získat.
Penzijní připojištění je starší variantou spoření na důchod, která byla omezená možnostmi na zhodnocení. Nyní je k dispozici výhodnější doplňkové penzijní spoření s vyšším výnosem a možností využití o pro spoření pro děti. Přesně tak. Díky správně nastavenému systému a pravidelnému odkládání totiž můžete pro sebe i své děti získat podstatně lepší výnos a úspory, než nabízí spořící účet, stavební spoření nebo termínované vklady. Peníze pak mohou mít děti k dispozici třeba v 18 letech, jako základ do života.
Může na penzijní spoření přispívat zaměstnavatel? Ano. Příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele 2022 a další následné roky je samozřejmě dalším bonusem k vašemu spoření. Zaměstnavatel ani zaměstnanec z příspěvků do výše 50.000 Kč ročně neodvádí sociální a zdravotní pojištění.
Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto spoření?
Spoření je pravidelné odkládání. Lepší varianta, vhodná na pravidelné a dlouhodobé odkládání, ideálně na 8 let a více je pravidelná investice.
Jedinou nevýhodou pro doplňkové penzijní spoření je podle mě pouze to, že si prostě na naspořené peníze musíte počkat, než vám bude 60 let, protože můžete získat peníze i před odchodem do důchodu. Nikdo ale neříká, že když bude opravdu potřeba, že si nebudete moci své peníze vybrat. Při výběru v průběhu spoření si lze část peněz vybrat bez poplatku. Pokud ale vyberete vše, vrací se příspěvky od státu. Na druhou stranu ale i za tyto peníze získáte úroky v době spoření.
Kdy můžu vybrat penzijní připojištění? – První dva roky nelze pojištění vypovědět a zrušit. Potom je hned několik variant, jak ukončit penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření
- Odbytné – ukončení v době spoření znamená, že vracíte státní příspěvky a daníte 15 % výnosy a 15% příspěvky zaměstnavatele. Pokud uplatňujete daňové odpisy z vyšší měsíční úložky (nad 1.000 Kč/měsíc), tak dodaníte posledních 10 let / vracíte daňové odpisy za tuto dobu.
- V případě úmrtí během spoření je penzijní spoření součástí dědického řízení, případně se postupuje podle sepsané závěti. V tomto případě se vrací státní příspěvky a daní výnosy, včetně příspěvků zaměstnavatele, oboje daní 15%.
- Invalidní penze – Pokud si necháte vyplácet úspory formou penze na více než 10 let, tak nemusíte odvádět daně. Jinak je to 15% z výnosu.
- Výplata v 60 letech věku – Zde je podmínkou, že je smlouva platná minimálně 5 let, a to se počítá podle placených měsíců. Je podstatné, jestli si necháte všechny peníze vyplatit najednou, nebo si necháte vyplácet pravidelnou penzi. Při jednorázovém výběru peněz odvádíte15% daň z výnosu a 15% daň z příspěvku zaměstnavatele. Při postupném vyplácení kratším než 10 let, daníte výnosy 15%.
- V případě úmrtí během vyplácení renty – tady už není vyplácená renta součástí dědictví, protože se přestává vyplácet. I proto je lepší si raději vybrat celou částku a s ní následně hospodařit.
Nyní už jen stačí poslat mi vaše kontaktní údaje přes formulář pod tímto článkem, a já s vámi pak proberu vše potřebné.