Jak bezpečně využít zlaté spoření a spoření do zlata?

Vzhledem k aktuální inflaci zachraňují někteří klienti své úspory před inflací různým způsobem. Někdo pro investice do zlata využívá zlaté spoření, někdo investuje do nemovitostí nebo cizích měn, někdo investoval do akcií, ale každý rozumný investor své peníze rozloží hned do několika těchto nástrojů. Zlato je, jak se říká, dlouhodobý bezpečný přístav pro úspory již od starověku. Jeho význam i dnes stále roste, a to nejen kvůli inflaci.

Investování do zlata je také oblíbené řešení pro prarodiče, kteří svým vnoučatům kupují zlaté slitky. Ať už k narození, prvnímu dni ve škole a školce, k maturitě a podobně. Tímto způsobem pak postupně naspoří celkem zajímavou sumu.

Zajímavost: Centrální banky nakoupily ve třetím čtvrtletí roku 2022 rekordních 399 tun zlata v hodnotě zhruba 20 miliard USD (493,1 miliardy Kč). To přispělo k celkovému růstu poptávky po zlatě, a tím pádem i nárůstu zhodnocení těch, kteří už do zlata investovali. Celkově se tento trend dá očekávat i do budoucna.

 

 

Jaké si zvolit investování do zlata?

Jsou základní varianty pro zlaté spoření, kdy se nakupuje zlato jednorázově k různým příležitostem, nebo pravidelně každý měsíc, jako obdoba pro stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření, které je o něco výhodnější způsob, jak si spořit na důchod, nebo dokonce i dětem, než dosáhnou věku 18 let. Odchod do starobní penze je spojený s výrazným poklesem příjmů, tak proč se nepřipravit včas.

Pravidelné spoření není až tak výhodné, jako když vyřešíte jak koupit byt, a investujete do nemovitostí, ale jako jeden ze způsobů zhodnocení má svůj smysl a své klienty. Patříte mezi ně? Investování do zlata totiž vůbec není jen pro vyvolené. Každý totiž může zajistit sebe i své blízké výnosným, dostupným a hlavně bezpečným Zlatým spořením.

 

Chcete začít a výhodně využít zlaté spoření?

Investiční zlato je osvobozeno od DPH a je vhodné i pro tvorbu dlouhodobých rezerv. Vaše zlato je zdarma uložené v trezorech, které splňují ty nejvyšší bezpečnostní standardy stejně jako trezory národních bank. Celý slitek si můžete kdykoli nechat poslat pojištěnou zásilkou na Vámi zvolenou adresu. U veškerého zboží Vám garantujeme, že jste jeho prvním vlastníkem.

 

Jak pravidelně investovat do zlata?

Pošlete mi vaše kontakty přes formulář níže. Probereme vaší představu, možnosti a požadavky na zlaté spoření. Zvolíte si buď částku na jednorázový nákup, abyste urychlili zhodnocování, nebo za kolik chcete každý měsíc pravidelně odkládat na spoření do zlata. Měsíční platby na nákup zlata se na sběrném účtu sčítají v podílu na poměr zlatého svitku do té doby, než budete mít stejnou úsporu, jako je cena svitku. Potom se automaticky vymění za zlatý svitek, který si necháte zaslat domů, nebo dáte uložit do trezoru.

  1. Zvolte si částku, kterou jste schopní a ochotní, pravidelně odkládat. Budeme z ní vycházet při nastavení pravidla a způsobu investice, včetně vhodné varianty na zlaté spoření.
  2. Vyberte si i časový horizont. To znamená dobu, po kterou chcete pravidelně investovat.
  3. Stanovte si, jestli chcete využít úschovu v trezoru nebo si necháte zlato posílat. Já osobně doporučuji mít zlato k dispozici. Proto si ho nechte zasílat domů.
  4. Také se rozmyslete, jestli budete chtít vybrat peníze najednou, nebo postupně formou renty. Tento bod je spíše pro to, abyste si dopředu představili, co pro vás bude výhodnější.

 

zlaté spoření do slitků
Zlaté spoření do slitků

 

Jak spoření do zlata funguje?

Je tedy jen na vás, jakou variantu si zvolíte. Určitě ale není dobré nakupovat zlato od kohokoliv, protože v některých případech ani zlato nedostanete. Pouze jakýsi certifikát, že jste vlastníkem. To je pak ale celkem k ničemu. Tedy podle mého pohledu na věc. Platí zlaté spoření platí jasné a osvědčené pravidlo, že čím dříve začnete, tím menší částku budete na svou rentu potřebovat odkládat. Vyzkoušejte si nezávaznou kalkulaci.

Jedním ze způsobů odkládání je „Zlaté spoření Česká mincovna“, kde si lze koupit nejen zlaté slitky, ale také investiční mince dle různých výročí a témat. Investice do zlata kalkulačka jen tak nespočítá, protože cena zlata se odvíjí od aktuální ekonomické situace, a právě proto se investice do zlata vyplatí rozkládat do pravidelných nákupů.

 

Jak si nechat proplatit zlato?

Ať už jste si nechali zlato uložené v trezorech, nebo si ho nechali poslat zásilkou na Vámi zvolenou adresu, tak máte jistotu, že bez rozdílu úschovy můžete zaslal zlato k výkupu za maximální možnou cenu v aktuální době. Přímo ve smlouvě o nákupu zlata totiž máte i garanci výkupu vašeho zakoupeného zlata.

Je jen na vás, jestli si zvolíte pravidelnou rentu nebo jednorázovou výplatu. Prostě můžete čerpat kdykoli ve fyzickém zlatě, stříbře i v penězích. Pak už jen čekáte na připsání peněz na vámi zadaný bankovní účet, a peníze jsou většinou do 14 dnů připsány v požadované výši.

 

 

 

Jaké jsou nevýhody spoření do zlata?

Každý rozumný investor si i nyní ponechal potřebnou část peněz bokem. Prostě finanční rezerva domácnosti je potřeba ve všech situacích. Pokud totiž dáte všechno jen do zlata, budete závislí na výkupní ceny, které v době prodeje budou k dispozici. Ne vždy se totiž vyplatí držet všechno ve zlatě, protože to by mělo být jen menší součástí portfolia (do 10%), nikoliv jeho hlavní část.

 

Zlaté spoření - Zlaté mince
Zlaté spoření – Zlaté mince

 

Oproti investování do nemovitostí máte při dosažení ceny jednotlivého slitku možnost si jej zaslat domů, a je čistě na vás, jak s ním naložíte, komu ho předáte nebo kdy ho prodáte. Investice do nemovitostních fondů je ale stále evidována a pod dohledem. To ale neznamená, že to není jedna z vhodných náhrad nebo obdoby pro zlaté spoření. Jako správný způsob investování si totiž máte správně rozložit vaše investice do několika produktů. Ani zlaté spoření samo o sobě není o tom, že nakupujete pravidelně a beze změny. Je vhodné sledovat vývoje a podle toho buď jednorázově nakoupit větší podíl, nebo naopak část prodat a nakoupit jinou část z vašeho investičního portfolia.

Že nevíte jak na to? Nejste první ani poslední, kdo je na tom stejně, a není na tom nic špatného. Od toho tu máte mě a můj tým investičních specialistů. Napište mi zprávu přes formulář pod článkem a v klidu si projdeme vším potřebným.

Řešíte tuto nebo podobnou situaci?

Napište mi, a společně se na to podíváme

Váš první krok

ke splnění vlastních plánů

Přihlaste se ZDARMA k odběru návodu, a postupně obdržíte krok za krokem návod k získání finanční nezávislosti a splnění vašich plánů

Po odeslání formuláře vám na e-mail zašlu zprávu se souhlasem pro odběr z mého e-mailu info@petrparizek.cz. Prosím o potvrzení kliknutím na odkaz.

Odesláno

Teď už jen stačí ve Vaší schránce potvrdit souhlas pro info@petrparizek.cz.

Poslal jsem Vám k tomu automatickou zprávu. Je to jen na pár vteřin.