Jak zastavit dražbu nemovitosti rychle a bezpečně

Dražba nemovitosti může být nepříjemným vyústěním finančních problémů. Ale také nemusí, dražbě, jež znamená především to, že o nemovitost definitivně přijdete, je možno zabránit. Jak zastavit dražbu nemovitosti? Exekuce představují v tuzemsku rozsáhlý fenomén. Podle aktuálních dat z roku 2020 bylo v exekuci 790 000 lidí. Propadá se tak do dlouho neřešených dluhů stále vyšší počet osob. K zajištění nemovitosti dlužníka slouží exekuční příkaz.

 

Jak zastavit dražbu nemovitosti: Krok 1

Dražba nemovitosti je v podstatě součást exekuce, která následuje po základních úkonech, kdy exekutor zablokuje bankovní účet, spořící účet, zašle výzvu vašemu zaměstnavateli, finančnímu úřadu atd.. Dotčený majitel nemovitosti však obvykle neví, kdy tento krok na jeho majetek dopadne. Jeho smyslem je nemovitost zpeněžit. Dlužník se tedy z dražby může vyvázat tak, že předloží jiný majetek nebo dlužnou částku uhradí.

V takové situaci již však není příliš prostoru pro jednání, neboť dlužná částka narůstá o úroky a náklady exekutora. Majetek, který by bylo možno zpeněžit, často ani neexistuje. V tomto případě se nabízí jako možnost prodat přímo samotnou nemovitost. Samozřejmě pod dohledem exekutora. Případně pomocí investora vyplatit dlužnou částku. Také jsou možnosti jak oddálit dražbu nemovitosti

 

Jak zastavit dražbu nemovitosti: Výkup nemovitosti a nevýhody dražby

Prodej nemovitosti je nejčastější způsob zaplacení exekuce před dražbou, a je také podstatně výhodnější variantou, než ji nechat propadnout do dražby. Ta totiž velmi často začíná na částce odpovídající přibližně 2/3 ceny znaleckého posudku. A ten je mnohdy nižší než tržní cena nemovitosti. Vyplacení exekuce, když už je ve stádiu dražby, je opravdu to poslední řešení pro záchranu podstatné části vašeho majetku před exekutorem. Jak zachráním nemovitost před dražbou?

Prakticky to vede k tomu, že se nemovitost sice zpeněží, na pokrytí dluhu však částka nestačí. Nutné je navíc připočítat odměnu pro exekutora. K té se přidává rovněž DPH ve výši 21 %. Teprve po uhrazení všech nutných výdajů je možné zbylou částku použít. Dlužníkovi však ve výsledku po realizaci dražby příliš prostředků nezůstane.

Exekuce a od ní se odvíjející dražba navíc může sice zastavit samotnou insolvenci, problémů vás to však ani tak definitivně nezbaví. Insolvenční správce nemovitost prodá, podobně jako by tomu bylo v případě dražby. Navíc je nutné počítat s odměnou insolvenčnímu správci. Kromě toho dlužníkovi zůstává záznam v insolvenčním rejstříku. A ten mu může velmi zkomplikovat možnost získat později hypotéku nebo jiný úvěr.

Často mi přijde e-mail, kde je dotaz: Dražbu mám za pár dnů, dokážete mi pomoci? – I tady je několik řešení. Záleží ale, kolik dnů do dražby zbývá, a jak rychlá bude komunikace s dlužníkem. Pokud se vše stihne tak, jak je potřeba, tak i v tomto případě lze zastavit dražbu nebo jí poté i přeplatit.

 

Exekuce okamžitý výkup nemovitosti jen tak neumožní, ale dá se řešit

Klasické zpeněžení naráží na mnohá úskalí a opět především na chybějící čas. V takové situaci je tak nejvýhodnější se spolehnout na výkup nemovitostí.

Tímto způsobem je možné jednoduše a bez průtahů odkoupit nemovitosti. A to i takovou, na které již vázne exekuce a hrozí riziko dražby. Výkup realizuje specializovaná společnost, která je schopna jednat velmi rychle a nevýhodné dražbě zabránit.

Z výkupu je možné získat dostatek peněžních prostředků. Zpravidla je tak možné, aby se dlužník zbavil touto cestou svých závazků a ještě mu zbyly další finance na to, aby mohl začít znovu již bez dluhů.

Vykupují se rovněž nemovitosti vázané zástavním právem či zatížené jinou právní vadou, jež by byly klasickou cestou prodejné jen velmi obtížně, a pokud hledáte možnosti jak zastavit nedobrovolnou dražbu nemovitosti, může to být ideální řešení přesně pro vás.

 

Výkup nemovitosti versus nebankovní půjčka na vyplacení exekuce

Výkup nemovitosti tak lze považovat za nejbezpečnější variantu na rozdíl od například nebankovní půjčky. Nebankovní půjčka na vyplacení exekuce totiž může představovat další riziko. Dlužník často není v takové situaci, aby si mohl dovolit postupně nebankovní půjčku pravidelně a včas splácet. Mnohdy si navíc vybere zcela nevýhodný produkt se skrytými poplatky, které ho nadměrně zatíží, nebo musí splnit pravidelné dokládání pojištění nemovitosti, platby v přesně daném termínu atd. Pokud toto poruší, účtují si někteří poskytovatelé nesmyslné poplatky. Pro řešení jak zastavit dražbu nemovitosti to může být spíš krok z bláta do louže.

A pokud úvěr není problematický již od samého počátku, často se problémy objeví až v průběhu splácení. To s sebou nese riziko pozdního zaplacení splátek a narůstajících smluvních pokut. Což vede k prohloubení problémů a k navyšování dluhů.

Výkup nemovitostí je oproti tomu jednoduchá transakce, která vám ukáže, jak prodat byt zcela jednoduše a utržené prostředky využít k efektivnímu řešení finanční otázky. Tímto způsobem lze vyplatit nejen celou nemovitost, ale také případné podíly. Spoluvlastnické vztahy jsou nesmírně komplikované a nejjednodušším způsobem, jak spory řešit, je se majetku zkrátka zbavit.

 

Řešíte tuto nebo podobnou situaci?

Napište mi, a společně se na to podíváme

Váš první krok

ke splnění vlastních plánů

Přihlaste se k odběru novinek a plánu na Finanční pohodu

Po odeslání formuláře vám na e-mail zašlu zprávu se souhlasem pro odběr z mého e-mailu info@petrparizek.cz. Prosím o potvrzení kliknutím na odkaz.

Odesláno

Teď už jen stačí ve Vaší schránce potvrdit souhlas pro info@petrparizek.cz.

Poslal jsem Vám k tomu automatickou zprávu. Je to jen na pár vteřin.