Máte příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele?

Využíváte příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele? Pro ty z vás, kteří myslíte dopředu, protože víte, že jedině tak si zajistíte peníze na penzi, nečekané výdaje, dětem na start do života a podobně, mám jednoduchou informaci, jak získat peníze navíc. Stačí si jen založit doplňkové penzijní spoření, které mám pro vás připravené hned od několika poskytovatelů, a k němu získat nejen státní příspěvek za každý váš vklad, ale také příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele. Tedy přesněji na penzijní spoření, protože připojištění už se sjednat nedá, a místo něj je nyní tato výhodnější a efektivnější varianta.

Tento příspěvek je dobrovolný, a je čistě na zaměstnavateli, kolik, a jestli vám bude příspěvek vyplácet. Pro něj je to ale jedna z možností, jak vám přidat k výplatě, a to takovým způsobem, že na tom obě strany ušetří. Jak vy, tak zaměstnavatel.

 

 

Kolik dostanete na příspěvku na penzijní připojištění

Stát zavedl penzijní připojištění, které mělo jasně stanovená pravidla. K tomuto připojištění na důchod bylo možné získat příspěvek od státu i od zaměstnavatele. Získání a výši tohoto příspěvku asi moc neovlivníte, ale můžete ovlivnit, jak vysoký získáte státní příspěvek na penzijní připojištění / penzijní spoření. Bohužel ale nebylo možné získat moc výhodné zhodnocení, kvůli regulaci státu. Maximálně se dalo dosáhnout úroku do 2 – 3% ročně.

Stát proto zavedl novější verzi, kde umožnil, abyste si zvolili, jakým způsobem budete chtít zhodnocovat své peníze, státní příspěvky a příspěvky od zaměstnavatele. Dokonce umožnil, že do penzijního spoření mohou rodiče nebo prarodiče odkládat a hodnotit peníze dětem a vnoučatům. To je pak mnohem výhodnější, než stavební spoření. Někdo dokonce kombinuje dětem penzijko a zlaté spoření. Jak to vidíte vy, a jaký způsob spoření vám dává větší smysl?

 

Jak funguje příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele?

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění zákon neomezuje. Jiná věc je ale limit, který si maximálně může odepsat zaměstnavatel na každého zaměstnance. Ten má doplňkové penzijní spoření stanoven na 50.000 Kč / rok / zaměstnance, a čím dál více zaměstnavatelů toho využívá.

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění v době nemoci je věcí zaměstnavatele, a jen na něm záleží, jestli vám příspěvek na penzijní připojištění pošle. Jediná podmínka je, ze v období od 1. 1. do 31. 12., jste konali u zaměstnavatele práci alespoň v rozsahu 60 dnů. V nemocenské ale není nijak omezeno získání příspěvku od státu za vaše vklady.

Smlouva o příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění se neřeší, protože není nároková. Pouze se vyřeší způsob nastavení platby příspěvku od zaměstnavatele. To je ale jen jednorázový technický úkon, a není třeba, aby se zaměstnavatel obával administrativy při zadání většího počtu smluv. Vše totiž dokážeme zařídit a zjednodušit.

Proč je příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele výhodnější, než navýšení mzdy? Jak je to možné? Protože z příspěvku se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, a to platí na odvody zaměstnavatele i zaměstnance. Asi bude přehlednější, když si to ukážeme v tabulce. To je informace ideálně podaná i pro zaměstnavatele, protože takto získají znatelné úspory na nákladech za povinné odvody.

 

Podívejte se, o kolik je příspěvek na penzijní spoření výhodnější než zvýšení mzdy

Tabulka: Navýšení mzdy a příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele 2022:

Příklad benefitu zaměstnavatele

příspěvek nebo navýšení?

Zvýšení mzdy o

2.000 Kč/měsíc

Příspěvek na spoření

2.000 Kč/měsíc

Hrubá mzda 22 000 Kč 20 000 Kč
Příspěvek zaměstnavatele 0 Kč 2 000 Kč
Sociální a zdravotní pojištění 7 436 Kč 6 760 Kč
Celkové výdaje zaměstnavatele 29 439 Kč 26 760 Kč
Čisté navýšení příjmu zaměstnance 1 480 Kč 2 000 Kč

 

 

Využijte také příspěvku na životní pojištění

Víte o tom, že můžete od zaměstnavatele získat další příspěvek k pojištění? Tam to funguje obdobně. Vyplácí se většinou do investiční složky, takže po několika letech si peníze můžete vybrat, a to už bez toho, aniž byste museli platit daň, případně s dodaněním výnosů a příspěvků zaměstnavatele. Ale i tady ušetříte za sociální a zdravotní pojištění. Je to další bonus, a pokud využíváte příspěvek na penzijní připojištění od zaměstnavatele, je pravděpodobné, že bude posílat i tento příspěvek.

 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance

Informace jsou dnes opravdu důležité, a proto je vždy dobré probrat své možnosti, plány a představy s někým, kdo se specializuje na daný obor. Právě proto moji klienti a návštěvníci těchto stránek využívají mě a můj tým na bezplatné konzultace, které jim zajistí vše potřebné. Pak mají hned lepší pozici při rozhodování, jakou cestou se dají, a co využijí nejen ke spoření na důchod, vytvoří si finanční rezervy domácnosti, zbaví se nevýhodných úvěrů, půjček a kreditních karet a v neposlední řadě mají stabilní příjmy a finančně je neohrozí krátkodobá ani dlouhodobá nemoc nebo zdravotní problémy.

 

Řešíte tuto nebo podobnou situaci?

Napište mi, a společně se na to podíváme

Váš první krok

ke splnění vlastních plánů

Přihlaste se k odběru novinek a plánu na Finanční pohodu

Po odeslání formuláře vám na e-mail zašlu zprávu se souhlasem pro odběr z mého e-mailu info@petrparizek.cz. Prosím o potvrzení kliknutím na odkaz.

Odesláno

Teď už jen stačí ve Vaší schránce potvrdit souhlas pro info@petrparizek.cz.

Poslal jsem Vám k tomu automatickou zprávu. Je to jen na pár vteřin.