Milostivé léto 2022 – zbavte se exekutora za pár stovek

Exekuční řád v České republice není nastaven k tomu, aby mohla většina dlužníků zaplatit své závazky. Pro některé je cestou osobní bankéř, který vám ale na spoustu let zavře dveře k vlastnímu bydlení, a v bankách budete ne zrovna vítány klient.

Další variantou je splácení exekuce ve formě splátkové ho kalendáře. Nyní už je to o něco lepší, protože platby jsou přímo na snížení dluhu. Dříve si nejdříve exekutor strhnul vše na poplatky a náklady. Když si ale všechny splátky spočítáte a k odměně exekutora si ještě připočítáte 21% DPH, tak za tento způsob zaplatíte nesmyslně peníze navíc.


Milostivé léto 2022 – Na co lze využít

Dlužník se nesmí nacházet v insolvenčním řízení. Samozřejmě musí být dluh vymáhán v exekuci. Nejde se tedy zbavit dluhů, které se řeší v rámci správní a daňové exekuce finančním úřadem nebo (ČSSZ) Českou správou sociálního zabezpečení. Vyplatit takto nejde u ani majetkové sankce nebo peněžité tresty uložené v rámci trestního řízení pro úmyslný trestný čin, alimenty nebo vymáhání náhrad újmy způsobené na zdraví atp. Milostivé léto platí pouze na exekuce, které jsou zahájeny před 28. říjnem 2021.

 

U koho lze Milostivé léto 2022 použít?

Příklady veřejnoprávních subjektů a nejčastějších typů pohledávek, u kterých můžete uplatnit

  • Obec – nájemné v městských bytech, platby za svoz odpadu atd.
  • Česká televize, Český rozhlas – koncesionářské poplatky
  • Zdravotní pojišťovna – neuhrazené pojištění
  • Dopravní podniky – pokuty za jízdu načerno
  • ČEZ – účty za elektřinu, plyn atd.
  • Veřejná vysoká škola – poplatek za prodloužené studium

Jak zjistíte, jestli lze uplatnit levnější zaplacení exekuce u vašeho věřitele? Zkuste se podívat podle jeho IČ na www.justice.cz (rejstřík právnických osob), jestli nemá stát aspoň podíl v této společnosti.

K milostivému létu se přidaly i tyto banky:


Milostivé léto 2022 – Jak postupovat

1) Informujte exekutora a vyžádejte si přesnou částku ke splacení aktuální dlužné jistiny. Žádost zašlete doporučeným dopisem nebo přes datovou schránku co nejdříve. Uveďte, kam chcete zaslat odpověď, a nezapomeňte doplnit, že se jedná o akci “Milostivé léto”. Pokud znáte spisovou značku své exekuce, doplňte ji do žádosti / dopisu. Exekutor má ze zákona na odpověď 15 dní.

Exekutora kontaktujte, i když jste jistinu už někdy hradili. Může se stát, že ve skutečnosti jistina uhrazena není, protože vaše platby šly podle starších pravidel přednostně na úroky, pokuty a náklady exekutory. O vašem záměru využít tuto akci potřebuje exekutor vědět i v případě, že jistinu už máte dávno uhrazenou.

2) Zaplaťte co nejdříve vyčíslený zůstatek dluhu a paušální náklad exekuce. Po obdržení odpovědi je třeba zaslat nebo složit na účet exekutora nesplacenou jistinu, kterou vám exekutor sdělil, a 1 815 Kč na náklady exekuce.

  • Nezapomeňte do platby doplnit všechny náležitosti i správný variabilní symbol, který vám sdělil exekutor.
  • Do zprávy pro příjemce uveďte své jméno a poznámku, že se jedná o Milostivé léto (např. Jan Krátký – splátka na jistinu – Milostivé léto).
  • Platba musí být připsána na účet exekutora v období akce, tedy od 1. září do 30. listopadu nejdéle.

3) Zkontrolujte si, že vše proběhlo v pořádku. Exekutor je sice povinen po splacení dlužné jistiny vydat rozhodnutí, kterým vás osvobodí od placení zbytku dluhu. Pro jistotu si ale ověřte, že platba skutečně dorazila.

 

 

 

Formuláře pro vyžádání vyčíslení dlužné částky

Řešíte tuto nebo podobnou situaci?

Napište mi, a společně se na to podíváme

Váš první krok

ke splnění vlastních plánů

Přihlaste se k odběru novinek a plánu na Finanční pohodu

Po odeslání formuláře vám na e-mail zašlu zprávu se souhlasem pro odběr z mého e-mailu info@petrparizek.cz. Prosím o potvrzení kliknutím na odkaz.

Odesláno

Teď už jen stačí ve Vaší schránce potvrdit souhlas pro info@petrparizek.cz.

Poslal jsem Vám k tomu automatickou zprávu. Je to jen na pár vteřin.